גדס"ר גולני חוד החנית של צה"ל

גדס"ר גולני חוד החנית של צה"לגדוד הסיור של חטיבת גולני – יחידה אחת, מירב הערכים ומיטב הלוחמים, עם מקסימום יכולות קרביות של הסיירת, העורב והחה"ן.
מכפיל כח שמשלב את היכולת הייחודית של כל פלוגה לאגרוף מחץ אחד!

אודות – עורב גולני

חיילי פלוגת העורב הם לוחמי 'סופר חי"ר'. הם מנצלים את ההכשרה והיכולות הקרביות הייחודיות שלהם להפעלת מארבי טילים, לנשיאת משקלים כבדים, לניווט, ניוד, צליפה והסוואה.
הפלנ"ט הוקמה לאחר מלחמת יום הכיפורים, ומאז הספיקה לצבור נסיון קרבי רב בבמבצע ליטאני, במלחמת של"ג, בבט"ש בלבנון, במבצע חומת-מגן, בלחימה ביהודה ושומרון, במבצעים בעזה לפני ואחרי ההתנתקות, במבצע "עופרת יצוקה" ועוד.

ההצלחות של טילי הסגאר המצריים והסורים במלחמת יום הכיפורים, והקושי להתמודד עם המיגון המשופר של הטנקים החדישים, הבהירו לצה"ל שכוחות החי"ר זקוקים ליכולות משופרות בתחום הלוחמה נגד טנקים.
תוך זמן קצר נמצא פיתרון מיידי בדמות טיל הנ"ט האמריקאי "טאו", שלימים זכה לשם עברי: "עורב".
תוך כדי המלחמה נשלחו קצינים וטכנאים ללמוד בקצרה בגרמניה ובארה"ב את תורת ההפעלה והתחזוקה של העורב. במקביל זרמו ברכבת אווירית במטוסי גאלאקסי משגרים רבים לצה"ל, שנלחם בחזיתות הצפון והדרום.
המשגרים חולקו הן לגדודי נ"ט קיימים והן לפלוגות נ"ט שהוקמו בחיפזון בחטיבות החי"ר הסדירות.
הקצין מיקי מוסברג ז"ל נבחר להקים פלוגת נ"ט בחטיבת גולני בסוף המלחמה.

מטרת יחידת העורב היא להצטרף לכוחות החי"ר ולהשמיד שריון ומטרות איכות ע"י טילי נ"ט ונ"א.

מיקי מוסברג הקים את יחידת הנ"ט (עורב) של חטיבת גולני בשנת 1974, מלוחמים שאסף מהפלוגות המסייעות של כל גדוד.
היחידה החדשה הייתה בגודל של פלוגה, ונוספו לה כיתת סיור וכיתת מרגמות.

במלחמת שלום הגליל השתתפה פלוגת העורב בכיבוש כפר-סיל, בסיוע כוחות שריון.

במהלך שהות צה"ל ברצועת הביטחון שימשו לוחמי העורב כחיילי 'סופר חי"ר' כשהם מנצלים את ההכשרה והיכולות הקרביות הייחודיות שלהם להפעלת מארבי עורב ועמדות טילים במוצבים השונים. בנוסף, הופעלו יכולות הצליפה והמרגמות שלוחמי העורב התמקצעו בהן יותר משאר החיילים.
החיילים יצאו מהמוצבים בהליכה שקטה אל המארבים הרגליים כשהם נושאים את מערכת הטיל על גבם. הם נטמעו בשטח והסתוו כך שלא ניתן היה להבחין בהם.
לא פעם הביאו מארבים אלו להישגים ולהשמדת חוליות מחבלים.

בשנת 1994 נחטף חייל היחידה נחשון וקסמן על ידי מחבלי חמאס ונהרג מאוחר יותר בקרב החילוץ שכשל.

בשנת 2001 הוקם גדוד הסיור של חטיבת גולני והפלנ"ט הצטרפה אליו.
תחת פיקוד הגדס"ר, השתתפה היחידה באינתיפדת אל-אקצא ובמבצע חומת-מגן, בלחימה בערים הפלסטניות, בין היתר בג'נין ובכיבוש המוקטעה ברמאללה.
עם הגדס"ר השתתפה פלוגת העורב בלחימה בעזה בשנים 2004-2005, ובמבצע גשמי קיץ, לאחר חטיפת גלעד שליט.
מעזה, הוקפצה הפלוגה ללבנון אל תוך מלחמת לבנון השנייה. בלבנון לחמה היחידה, במספר מבצעים וגזרות, בין היתר בעיירה בינת ג'בל, שם נפגע כוח של היחידה מירי דו-צדדי. חלק מהפצועים פונו במבצע חילוץ מורכב ושאר הכוח המשיך בלחימה עד יומה האחרון של המלחמה. גם במבצע עופרת יצוקה בעזה נלחמה פלוגת העורב במסגרת הגדס"ר.